things getting worse before getting better...

7 Eylül 2010 Salı

Her pratisyenin çilesi Tus sınavı ertelendi ...

Malum dün gece Pratisyen hekim dünyasını karıştıran bomba haber düştü.İlk şaşkınlık geçti ama bu haberi nasıl mı karşıladık?
Dün geceki flaş haber muhtemelen bir kısım Tus(i)yer'in morali bozmuş- ki bu grup deli gibi hatmetmiştir konuları,tüm tus soruları 2 kez çözülmüş,ufak ufak özetler yalanmış yutulmuştur ,en az 2 olmak üzere artık kaçıncı tekrarın içinde olduğu konusunda hafif varsayımların yürütüldüğü,iki lafından biri tus tüyoları içeren,hafif balatalarında yanmaların başladığı,bu sınav bu soru gelecek diyen ama sor off yetişmedi deyip en çok panik yapan kısmı oluşturur - ,muhtemelen off acayip moralim bozuldu ,motivasyonum düştü,artık çalışamayacağım diyip zaten yarım yamalak çalışmış,neyi bilip neyi bilmediğini bir türlü bilmeyen,bir soru hakkında topluluk arasında geçtiğinde içinden off ben bunu biliyorum,aha daha dün baktım sağdaki sayfanın alt köşesine hani pembe kalemle 3 yıldız koyup ,yanına beklene soru yazmıştım,ya neydi ya daha dün sarı fosforluyla çizdiğim yazının hani üzerinden yeşil fosforluyla geçmiştim diyen Tusiyer arkadaşımızın morallerini bozup motivasyonunu sıfırlamıştır(doktorlar neden kalem sever,milyonlarca kalemi olmasında rağmen neden halen kalem alır,neden bu sorulduğunda ama ben de bu rengi yoktu ki der adlı makalem daha sonra gelecek :D ) ve muhtemelen bu grup birkaç gün ders modundan çıkar,zaten pizza gibi olmuş suratlarının kanatılmamış tek sivilcesini bırakmaz.Arkadaşım takılma yola devam deseniz de artık bundan sonra ne kadar gaza gelirlerse.

Tus ertelendi,off anam anam yuppi yuppi diye halay çeken ekipler de ise bayram erken başlamıştır...Bu tipler içimizdendir,aramızda dolaşırlar yani kim üniversitede, biz de komite diye geçen, aylık sınava 1 gece kala önündeki fotokopi,özet,geçmiş komite sorularıı karmasında oluşan Ufak Amanos Tepelerine bakıp bakıp iç geçirip kendi kendine ya da kankasına ve-veya ev arkadaşına ,ya şu sınav ertelesin ben yüz alırım bak sen diyip yine seksen alan kişilerdir.Zaten bu olay üniversite yıllarınız boyunca bir kez başına gelir, şimdi de tus sınavı ertelendi etti iki...Tabi güzel haber 1 saatte 60 soru hadi bakalım bu gruba,iyi çalışmalar.

Bu haberi Ankara'daki Tus kampında alan arkadaşlarım sizin ruh haliniz nasıldır.Her gün Ali saatinde ben şimdi dermatolog olmuşum bir elimde wood lambam,bir elinde fusidik asitli kremim ,üzerimde en şık elbisem off off diye hayaller kuran ya da şu sınav bitsin deli gibi gezeceğim hem sonra 3 gün uyanmadan yatacağım. Off millet Başlangıç filmini anlatıyor, bense sadece gün sonu sorularını çözüyorum diyen,hayallerle yaşayan arkadaşlarımın morallerini düzeltmek için hemen bir folklör ekibi çıkarılmıştır öğle molasında,halk oyunu ekibi sonrası buğulu sesiyle mikrofonu kapan sayın hocamız vermiştir ara gazı , üstüne eklemiştir muhtemelen,Dr.Ss sizinle akşam 8.30da bir konuşmaya yapacak ve tüm sorularını yanıtlayacak gibi bir şeyler söylemiştir.Neyse bu grup için gerçekten sıkıntılı yani sen 2-2,5 milyar ver,üstüne yok kalacak yer,yok yeme-içme extra masraflar yap ,üstüne 300 hekim ve/veya hekim adayına -ki hepsi birbirinden cins- dayan,10. günde bu haberi al..

Tus ertlendi haberini nöbette alıp off ya ne güzel gidecektik Ankara'ya gezecektik,arkadaşlarla Sakarya'da kafaları dağıtacaktık.3 gün 3 gece vurpatalasın çal oynasın yapacaktık.Hehe benim nöbetime gıcık dahliyeci bakacaktı ,gece gelmemek neymiş anlayacaktı ,hem de bir gün Ankamal senin,diğer gün Forum benim diye ayaklarım davul oluncaya kadar gezecektim,hem duydum şimdi deli bir indirim varmıştı da diyen ve hayalleri suya düşen kesim, ki bu alışveriş kısmı biraz bayan doktorları ilgilendiriyor-laf aramızda Vakko'da acayip indirim var:D-,nasıl olsa 2 hafta gibi bir süre sonra yine 3 günlük tatiliniz olacak,azıcık daha dişinizi sıkın tabi sıkılacak diş kaldıysa.

Şimdi bir de şu yorumlar dolanıyor ortalık da bolca.Zaten belliydi canım, şehir efsanesi değildi bu zaten, sence neden yaa Topkapı şubesi bilmem ne dershanesinin daha pahalı !...Neden diyorsun,çünkü soruları veriyorlar ,hem öyle olmasa geçen sınav nasıl bileceklerdi,B kitapçığında cevap anahtarının yanlış olduğunu...Bilmem diyorsun,yani.

Bu ve buna benzer bol muhabbetler dönmekte etrafta.Forum sitelerinde kavga kıyamet ve kaos ortamı başgöstermiş durumda.Bakarsınız sınavı ta Nisana kadar erteleyi verirlermiş :D.Sayın tusiyer bozma morali demekten başka diyecek bir şey yok.Bugün akşam saat 17.00'ı bekleyeceğiz bakalım ne anlatacaklar.Hem bu kopya olayı ben ilkokulda Anadolu lisesi sınavına hazırlanırken bile vardı.Hak yiyorlar efendim mi dedin,nerede yemiyorlar ki...Zaten bu dersaneler çıktı mertlik bozuldu.

Peki ,ben mi ya ben tusa girdikten sonra evimi taşayacaktım,sonra üniversite memleketime gidip diplomamı alacaktım-yani kesin değil ama bu seferde özel sektöre atılıyorum.- .Şimdi iki kere iş çıktı ona canım sıkıldı ...

2 yorum:

ıvır zıvır dedi ki...

zor bir durum olsa gerek...
bizimde bi aile dostu var... o da hazırlanıyordu. eylülde girecek diye bekliyorduk... şimdi mulak bi zamana ertelendi. acaba onun ki ertelenmemiş olabilir mi :P...
***

ne garip bir dünya... bilmem kaç yaşına gelen lisans okumuş insanları bile hala sınava tabi tutmak... kaldı ki, kişi işinde iyi ise mesleğinde yürür girer. sınavda ne ola?!...
sırf sınavlarda iyi not aldı diye bir kurumun en tepesine çıkabilen sevimsiz, asosyal tipler var etrafta.
***

tatil hayallerin bir başka bahara kaldığı için üzüldüm... yine gezersin inşallah ankaralar da.
ve diploman...
yeniden hayırlı olsun...

selamlar...

bir küçük doktor dedi ki...

tabi ben bu blogu oyle bırakmısım şimdi görüyorum bu yorumları. Tesekkur ederim ıvır zıvır ben hala aynı dertteyim.